Jin a restorativní jóga – co je spojuje, a co rozděluje?

napsala Lenka

Jin a restorativní jóga – už jste ty pojmy slyšeli, ale tápete, co to vlastně je? Nebo tušíte, co to je, ale nevíte, jaký je mezi nimi rozdíl? Jo, tak přesně tak jsem se ještě před pár lety cítila. Od varianty, že restorativní je intenzivnější, až po tu, že že je to vlastně jedno, a to samé. No, je a není. Pojďme se společně podívat na to, jak to vlastně je.

Takže, co mají oba tyto přístupy společné?

  • cvičí se v sedě, případně v lehu
  • pracují s omezeným počtem pozic
  • hojně se využívají jógové pomůcky
  • využívá se působení gravitace
  • oba styly jsou více než vhodné pro období menstruace
  • oba působí jako blahodárný prostředek proti stresu
  • názvy pozic jsou jiné, než u klasické jógy (což umí pobavit, i polekat)

A teď ty rozdíly:

JIN JÓGA

JIN jóga se zaměřuje na 💪 POJIVOVÉ TKÁNĚ, které se díky ní prodlužují a uvolňuje se z nich nahromaděné napětí. Díky ní se zvyšuje flexibilita, udržují se zdravé a mobilní klouby a vazy, a uvolňuje se nahromaděný stres a napětí. V reálu to vypadá tak, že si sednete, či lehnete a v pozicích setrváváte po určitou dobu. K tomu, abyste se do pozice nastavili, využíváte pomůcky (deky, polštáře, bolstery). Pomůcky slouží k tomu, abychom zmírnili napětí, nebo naopak, pozici prohloubili. Jinová jóga totiž není úplně pasivní, vyžaduje se její aktivní část.

Důležité je vědět, jaká mám zdravotní omezení, nikdy nejít přes bolest. Platí (ostatně, stejně, jako všude jinde), že jakákoli ostrá, či bodavá bolest není dobrá, a je potřeba zvolit jemnější variantu, či pozici úplně opustit. Jin jóga sama o sobě ale předpokládá, že pracujeme s „poměrně“ zdravým tělem. V pozicích setrváváme 3-7 minut, podle toho, jak se cítíme a jak pokročilá je naše praxe.

RESTORATIVNÍ JÓGA

Na rozdíl od výše zmíněného, restorativní jóga zdravé tělo nepředpokládá. Už sama o sobě předpokládá určitý problém, či potřebu regenerace. Proto se taky jmenuje tak, jak se jmenuje (ang. restore – obnovit, vrátit, ozdravit). Je proto vhodná i k rekonvalescenci po nemoci, či úrazu. Na rozdíl od pojivových tkání působí restorativní jóga na NEROVÝ SYSTÉM. Díky tomu, že se tělo v pozicích úplně uvolní a v pozicích zůstává 5, 10, ale i 15 minut, má nervový systém dostatek času pozici zavnímat, a nastartovat tak regenerační procesy v těle. Dochází k hluboké relaxaci, uvolnění stresu a léčení. Využívá se ještě více pomůcek, než v jinové józe, ale ne k tomu, abychom pozice prohloubili, ale k tomu, abychom tělo podepřeli úplně. Jednoduše jde o to, abychom pozici zaujali úplně pasivně a podložili se tak, aby bylo pohodlně a příjemně každičké části našeho já.

JIN/RESTORATIVNÍ JÓGA JAKO NÁZEV LEKCE

Teď by se ale dalo říct, že pokud někde vidíte název lekce JIN/RESTORATIVNÍ jóga, tak je to asi špatně a v daném studiu neví, co vlastně učí. Tak přesně tak tomu není. Stejně tak, jak se prolínají a doplňují různé styly a směry jógy, se prolíná a doplňuje i jin jóga s restorativní jógou. Vždyť jak lahodné je, se po intenzivním protažení absolutně odevzdat blahodárné restorativní pozici. Navíc oba styly jógy mají neuvěřitelně pozitivní vliv na naši uspěchanou mysl. Podmínkou ale je, abychom netrpěli psychickým onemocněním, nevyrovnanou myslí totiž někdy dlouhá, nudná výdrž, dokáže pěkně zamávat. Doporučuji proto zaposlouchat se do sladké melodie svého dechu a, a teď pozor, UKLIDŇUJÍCÍ HUDBY. Ano, já, která nejsem fanouškem hudby u jógy vám ji u relaxačních stylů rozhodně doporučuji. Protože než v hlavě honit nákupní seznamy na nedělní oběd, to si radši nějakou tu hudební lahůdku dopřejte.

CHCETE SE O JIN JÓZE A RESTORATIVNÍ JÓZE DOZVĚDĚT VÍCE?

Moje oblíbené nakladatelství ALFERIA vydalo v rámci své jógové řady dvě krásné knížky, takové názorné učebnice, které vás postupně provedou jinovou a restorativní jógou a naučí vás jednotlivé pozice, včetně modifikací. Najdete v nich dokonce vzorové lekce pro různé úrovně pokročilosti, což se pro domácí praxi, či jako první pomoc proti stresu určitě hodí.

Prvním pokladem je od Gail Boorstein Grossman – RESTORATIVNÍ JÓGA – SESTAVY PRO ÚLEVU OD BOLESTI A ROVNOVÁHU TĚLA A DUŠE a prohlédnout a zakoupit si ji můžete tady.

Druhým pokladem je knížka od Bernieho Clarka – JIN JÓGA – UCELENÝ PRŮVODCE TEORIÍ I PRAXÍ a prohlédnout a zakoupit si ji můžete tady .

Obě tyto knížky mám a z obou jsem načerpala neskutečné podněty jak pro svoji praxi, tak pro práci s klienty. To ale neznamená, že nejsou určené pro úplné laiky, právě naopak! Velmi oceňuji jejich polopatistický přístup, díky kterým je oba tyto styly možné bezpečně praktikovat i z pohodlí domova.

0 komentářů
0

Mohlo by se ti taky líbit

Napiš komentář

Na stránce yogafamily.cz používáme v rámci zkvalitnění našich služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam soubory cookie. Nevím jak nastavit režim opt-out, a vlastně ani nechci. Doufám, že s tím jste v pohodě. Jasně, v pohodě ;)